Zacznij od podstaw

Ground Force Method to metoda treningowa, powstała w oparciu o koncepcję rozwoju neuromotorycznego. Zasada, którą się kierujemy brzmi „From the ground up”, co oznacza pracę od podstaw. Po pierwsze, mamy na myśli okres, gdy byliśmy dziećmi, uczyliśmy się przetaczać z boku na bok, raczkować i chodzić. Pomimo tego, że każdy z nas przeszedł już ten proces, musimy go nieustannie powtarzać. Niestety, nic nie jest dane raz na zawsze - siedzący tryb życia, kontuzje i starzenie, a czasem niewłaściwy trening, powodują ograniczenia w aparacie ruchu i dysbalans mięśniowy. Praca od podstaw oznacza także skoncentrowanie na mobilności, stabilności i koordynacji nerwowo-mięśniowej, czyli na najniższym stopniu piramidy przygotowania motorycznego, znanej z FMS. W końcu, praktyka od podstaw to odrzucenie wszystkiego, co zbędne i powrót do istoty treningu, który ma spełniać określoną funkcję. W treningu funkcjonalnym mniej znaczy więcej - liczy się jakość, a nie liczba powtórzeń.

Ground Force Method sprawdza się zarówno w treningu personalnym, jak i grupowym. Na kursie dowiesz się jak układać pojedyncze elementy w całość, aby stworzyć płynną lekcję. Znowu wyobraź sobie rozwój dziecka i naukę mowy - pojedyncze dźwięki zamieniają się w słowa i proste zdania. Następnie, komunikaty stają się coraz dokładniejsze, aż w końcu potrafimy opisać własnymi słowami zdarzenia z naszego życia, porozumiewać się z innymi ludźmi. Ci, którzy doskonalą tą umiejętność zostają poetami, dziennikarzami, blogerami. W dodatku mają swój styl, po którym jesteśmy w stanie rozpoznać danego twórcę. W Ground Force Method opowiadamy naszą historię ruchem.

Ground Force Method jest oficjalnym partnerem Functional Movement System, a także Krav Maga Global i Strong First. Z definicji trening funkcjonalny, oprócz zapobiegania urazom, zwiększa potencjał adepta, czy sportowca - tak też się dzieje, jeśli stosujesz GFM. W przypadku sportowców, istnieje potrzeba zidentyfikowania słabych ogniw i zastosowanie korekcji. Z kolei osobom ćwiczącym rekreacyjnie, początkowo brakuje sprawności, siły i wydolności. W tym przypadku trudno się doszukać mocnych i słabych stron, bo tych pierwszych najczęściej nie ma. Mamy natomiast osobę w średnim wieku, prowadzącą siedzący tryb życia, która marzy o podniesieniu dużego ciężaru lub stoczeniu walki na noże. Słowem, chciałaby dokonać wielkich czynów, chciałaby być gladiatorem, jednak nie może zrobić ani jednej pompki, ani przysiadu, ani też w skłonie dotknąć dłońmi do podłogi. GFM przychodzi tutaj z pomocą - zastosuj odpowiednie progresje i regresje w rozgrzewce, wprowadź uczestników krok po kroku do technicznej lub siłowej części zajęć.

W końcu, od podstaw oznacza praktykę w niskich pozycjach, ze szczególnym zwróceniem uwagi na stopy i dłonie. Obszary skórne tych części ciała charakteryzują się dużą gęstością receptorów, co odpowiada większym obszarom na mapach struktur mózgu (homunkulus). Gdy dłonie i stopy „chwytają” ziemię, nie tylko je mobilizujemy i wzmacniamy, ale także otrzymujemy ogromną dawkę informacji o otoczeniu.

Marzeniem naszych adeptów, klientów lub sportowców jest bycie silnym, szybkim, wytrzymałym i uzyskanie wymarzonej sylwetki. Nikt nie powie: chcę skorygować wady postawy. Jedynie bardziej świadomi będą szukali metod, dzięki którym zachowają zdrowe plecy i zapobiegną dolegliwościom bólowym. Jako instruktorzy i trenerzy wiemy jednak, że zaniedbanie podstaw spowoduje brak rezultatów albo nawet doprowadzi do kontuzji. Atrakcyjny wygląd, którego wszyscy pragniemy, to nie tylko obwód mięśnia, ale przede wszystkim postura, która jednocześnie świadczy o naszej funkcjonalnej sprawności i umożliwia rozwijanie wszystkich cech motorycznych oraz naukę skomplikowanych technik. Jeśli zadbasz o podstawy, reszta stanie się prostsza.

Anna Krupska, GFM lvl.2
GFM National Instructor, Poland
podstawy ground force method

Ground Force Method PL www.groundforcemethod.pl Anna Krupska mail:krav.krupska@gmail.com /FACEBOOK
Ground Force Method HQ www.groundforcemethod.com Peter Lakatos info@groundforcemethod.com /FACEBOOK
© 2017 GFM, design: jamolade